May 28, 2020
Bağlantılı VWAP TradingView’de

Çok sayıda talebe dayanarak, Bağlantılı VWAP’ı herkesin kullanabileceği bir çizim aracı olarak ekledik.

Bağlantılı VWAP nedir?
Bağlantılı VWAP, kullanıcı tarafından seçilen bir noktadan başlayarak belirli bir süre için hacim ağırlıklı ortalama fiyatı görüntüler. Başka bir deyişle, Bağlantılı VWAP, grafikte seçilen herhangi bir noktadan başlayarak hacmi için ayarlanan bir varlığın fiyatını gösterir. Bu güçlü bir araçtır, çünkü her fiyat seviyesinde işlem gören hisse sayısını dikkate alır ve düzgün bir çizgi olarak sunar.

Grafiğinize AVWAP nasıl uygulanır?
1. Grafiğin sol panelindeki çizim araçları listesinden aşağıda gösterildiği gibi Bağlantılı VWAP‘yi seçin.

2. Hesaplamaya başlamak istediğiniz noktayı seçmek için grafiğe tıklayın. Hacim ağırlıklı ortalama fiyat eğrisi grafikte aşağıda gösterildiği gibi görüntülenecektir.

Ayrıca, hattı çift tıklatıp Ayarlar‘da uygun parametreleri seçerek Bağlantılı VWAP’ın rengini ve kalınlığını değiştirebilirsiniz.

Biraz tarihsel bir arka plan
Bağlantılı VWAP aracı, geç fizikçi ve teknik analist Paul Levine tarafından 1995 ve 1997 yılları arasında Piyasa Yorumlama / Veri Analizi sistemi (MIDAS) üzerinde çalışırken geliştirildi. Levine, profesyonel yatırımcı Kevin Haggerty’nin metodolojisini geliştirdi. Kevin, 80’lerde bir pozisyonun yönünü belirlemek için hacim ağırlıklı ortalama fiyat eğrilerini geliştirmişti. Bugün, Brian Shannon, Zach Hurwitz ve CMT Derneği, Anchored VWAP’ın hikayesini zorlamaya devam ediyor ve onu ana akım haline getiren harika bir iş çıkardı.

Tüm TradingView grafiklerine Bağlantılı VWAP ekleyerek işlem ve yatırım topluluğuna yardımcı olmaktan heyecan duyuyoruz. Eğer kaçırdıysanız, yakın zamanda orijinal VWAP göstergesini geliştirdik ve şimdi hesaplamak için aralığı seçebilirsiniz. Bu, yatırımcılara istedikleri zaman aralığına göre herhangi bir VWAP hattı oluşturma yeteneği verir. Bu değişiklikler hakkında daha fazla bilgiyi blogumuzdaki bu makalede bulabilirsiniz.

Yardım Merkezimiz ayrıca doğrudan grafiğinizden açılabilen göstergeler ve araçlarla ilgili birçok yararlı bilgiye de ev sahipliği yapmaktadır. Örneğin, Fiyat Hacmi Eğilim göstergesinin nasıl çalıştığını öğrenmek istiyorsanız, Yardım Merkezimizdeki bu bilgilendirici makaleye göz atın.

Sizden yeni araçlar ve özellik istekleri hakkında bilgi almayı sevdik, bu yüzden gelmelerini sağlayın. Her zaman olduğu gibi, sizin için geliştirmelerde bulunmaktan mutluluk duyuyoruz ve topluluğumuzdaki sıkı çalışmamızın etkilerini görmeyi seviyoruz. Her şeyin bir parçası olduğunuz için teşekkürler.

Piyasaları takip etmenin en hızlı yolu

Grafiği Açın