December 15, 2016

Elliott 5 Dalga Teorisi – Dalgaların çeşitleri (devam)

Herkese merhabalar!

Elliott Dalga Prensibi yazıları devam ediyoruz. Elliott Dalga çeşitleri öğrenmeyi devam edeceğiz bu yazıda.

Uzatma/Genişleme

Genellikle darbeler uzatma içerilirler. uzatma abaratılmış küçük kısımleri içerilen genişleyen darbesi demek. Kahir impuls darbelerin ekseriyeti içindeki küçük darbe dalgaların tek dalgada uzatma içerilir. Bazen uzatılmış dalganın küçük parçasının boyutları veya vusatları ve süreçleri aynı olabilir, aynı olduğu zaman dalga sayımı 5 değil – 9 olacak. Darbe 9 dalga oluşturduğu zaman 1. ve 3. dalgaların seviyeleri belli olmayacak, ama Elliott sistemiye göre 5 dalga sayımın ve 9 dalga sayımın aynı teknik önemi vardır, sonuçta 9 dalgalardan sonra düzeltme beklemek doğrudur.

Yükseliş – Boğa Piyasası

extension

Düşüş – Ayı Piyasası

extensiondowntrend

Genellikle borsada uzatmalar 3. dalganın içinde oluşturmuş olurlar. Uzatmalar genel Elliott Wave dalga prensiblerin kanunlara uyarlar. Örnekleri bakalım.

correctwaves

Uzatmaların kombinasyonu

Sarı – İlksel

Kırmızı – Birkaç Hafta-Aylık

Mavi – Küçük

comboextension

En güzel örneüimiz Dolar – Türk Lirası Hatalık grafikte.

Uzatmaları kendiniz üstteki örneğe göre bulunabilirsiniz.

liradauzatilma

Kırpma

Elliott beşinci dalga üçüncü dalganın seviyesinin altında olduğu olayı ‘hata’ ad vermiş. Peki kırpmayı nasıl bulabiliriz? Eğer 5 dalganın içinde Elliott Dalga kuralları uyarlayan 5 küçük dalgaları varsa, 5. dalga oluşturmuş sayılır. Genellikle kırpma uzatılmış olarak güçlü 3. dalgadan sonra oluşturur.

truncation

Bu durumda ikinci Elliott Dalga Prensibi öğrenme makalemiz bitiyor ve gelecek makalede diğer Dalga çeşitleri açıklayacağız. Acemi kullanıcılara ve Elliottu öğreyenlere ev ödevi vereyim – TradingView grafiklerin Formasyon sekmedeki Elliott dalga çizim araçları kullanarak piyasalarda (hisse senedi piyasalar daha uygun) dalgaları bulunmaya çalışınız, sizler için pratik olsun.

Takipte kalınız.

Herkese bol kazançlar dilerim!

Look first / Then leap

Grafiği Açın