October 29, 2020
Pine Script Her Mekanda

Rekor sayıda yatırımcı, göstergelerini ve stratejilerini oluşturmak için Pine Script‘i seçiyor. Programlama dilimizin bu denli büyük ölçüde benimsenmesi onu bir endüstri standardı haline getirdi. 100.000’den fazla güçlü, ücretsiz ve ücretli komut dosyalarından oluşan Halka Açık Kitaplığımız, milyonlarca TradingView yatırımcısının ilgisi, başarısını kodlayıcılarına kanıtlamaktadır.

TradingView altyapısında çalışan Pine komut dosyaları(script’leri) her yerde bulunur ve hızlıdır. Bir tarayıcıya sahip herhangi bir cihaz: bilgisayar, tablet veya telefon, on iki coğrafi bölgeye konumlanmış yüzlerce sunucumuzda göstergeleri, stratejileri ve alarmları çalıştıran grafikleri görüntülenebilir. TradingView şunları işleyebilmektedir:

  • Herhangi bir zamanda grafiklerde çalışan 5 milyon komut dosyası örneği.
  • 7 gün 24 saat çalışan 1,5 milyon sunucu tarafı uyarı.
  • 600 bin kademede, dakikada 120 milyon güncelleme.

Pine yedi yıl önceki mütevazı başlangıcından itibaren güçlü bir programlama diline dönüştü. Yine de, göstergelerini ve stratejilerini kodlamak isteyen birçok başlangıçta bulunan programcı için öğrenmesi hala kolaydır. Kodlayıcıları dinledik ve onlarla birlikte çalışarak bu kodlama dilinin peş peşe sürümü ile dört versiyonunda sürekli bir iyileştirme akışı sağladık. Çok az programlama dili bu kadar hızlı gelişti ve burada durmayacağız.

İleride, Pine’ı seçen yatırımcıları desteklemeye devam ederken, hem Pine kodlayıcılar hem de senaryolarına güvenen milyonlarca kullanıcı için nelerin mümkün olduğunu yeniden tanımlayan yeni özellikler üzerinde çalışacağız. Pine’da zaman çok çabuk geçti ve yerindeyse, bir kodlama dilini öğrenmek hiç bu kadar avantaj sağlamadı.

TradingView’e ve Pine’a katkı sağlayan herkese teşekkürler ederiz. Lütfen iyileştirme önerilerinizi bize göndererek geleceğimizi şekillendirmeye yardımcı olmaya devam edin.

Piyasaları takip etmenin en hızlı yolu

Grafiği Açın