Çin'de sanayi üretim ve perakende satışlar Ekim'de beklentilerden güçlü büyüdü, ancak konut verileri belirsizlik oluşturdu

Çin'de sanayi üretimi ve perakende satışlar COVID-19 salgınını kontrol altına almak için yeni ve daha katı önlemlerin uygulamaya koyulmasına rağmen Ekim'de tahminlerden daha hızlı arttı.

Ancak, gayrimenkul piyasasında görülen yavaşlama ekonomik görünüm üzerinde baskı oluşturdu.

Resmi verilere göre sanayi üretimi, Ekim'de geçen yıl göre %3.5 ile %3 olan tahminlerinden yüksek büyüdü. Sanayi üretimi beklentileri aşmasına karşılık yine de bu yıl görülen ikinci düşük artışı kaydetti.

Perakende satışlar işe Eylül ayındaki %4.4 büyümenin ardından Ekim'de geçen yıla göre %4.9 arttı. Uzmanlar %3.5 büyüme bekliyorlardı.

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin geçen yıl salgın hastalığın yarattığı yavaşlamanın ardından bu yıl güçlü bir toparlanma sergilemiş, ancak imalat sektöründe görülen yavaşlama, gayrimenkul sektöründeki borç sorunları ve yer yer tekrar görülen yerel COVID-19 salgınları nedeniyle ivme kaybetmişti.

Resmi veriler konut yatırımları ve satışlarında görülen büyümenin Ekim döneminde yavaşladığını gösterdi.

ÖNEMLİ: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir.

Keep reading
Log in or sign up for a free TradingView account, and enjoy no holds barred access to global finance news, in real-time.