Forint rekordowo słaby, w centrum uwagi Bank Węgier

Forint osiągnął we wtorek najniższy kurs w historii, negatywnie wyróżniając się na tle innych walut regionu, gdyż inwestorów niepokoją wysokie wydatki publiczne. Ciąży mu też niepewność przed decyzją Banku Wegier o oprocentowaniu tygodniowych depozytów.

Forint (EURHUF) tracił 0,35% do 371,50 za euro po chwilowym spadku do historycznego minimum na poziomie 371,90 we wcześniejszej części sesji.

"Całej Europie Środkowo-Wschodniej ciąży mocniejszy dolar" - powiedział jeden z budapeszteńskich dealerów.

"Ale forint ucierpiał mocniej niż inni. Nie pomaga mu niepewność co do cyklu podwyżek stóp procentowych, ani wysoki poziom wydatków publicznych przed zbliżającymi się wyborami" - dodał.

Rząd premiera Wiktora Orbana zapowiedział ulgę podatkową dla rodzin na kwotę 2 miliardów dolarów, dodatkową emeryturę czy zwolnienie z podatków osób rozpoczynających pracę, co spowoduje wzrost deficytu budżetowego.

"Inwestorzy osłabiają forinta przed czwartkową decyzją o oprocentowaniu jednotygodniowych depozytów, by wymusić na banku centralnym większą podwyżkę" - powiedział inny dealer.

Bank Węgier podniósł w ubiegły czwartek oprocentowanie jednotygodniowych depozytów o 70 punktów bazowych do 2,5%, podczas gdy główna stopa wzrosła o 30 punktów bazowych.

Bank ustala oprocentowanie jednotygodniowych depozytów co czwartek.

Rentowności węgierskich obligacji z długiego końca krzywej lekko rosły we wtorek po skoku o 13-18 punktów bazowych w czasie poprzedniej sesji. Do wzrostu przyczynia się awersja do ryzyka w regionie, powiedział jeden z dealerów długu.

Rentowność węgierskich 10-latek wynosiła około 4,31%.

Złoty lekko słabł po umocnieniu w czasie poprzedniej sesji, gdy premier Mateusz Morawieczki zapowiedział, że rząd zrobi wszystko, by złoty był nieco silniejszy.

Złoty (EURPLN) tracił we wtorek 0,03% do 4,7090 za euro, pozostając w pobliżu 12-letniego minimum.

"Perspektywy polskiej waluty pozostają niesprzyjające w świetle najniższych w Europie realnych stóp procentowych, braku porozumienia z Unią Europejską w sprawie Krajowego Planu Obudowy, czy wzrostu awersji do ryzyka motywowanego pogarszającymi się statystykami zachorowań na COVID-19 w Europie" - głosi raport Banku Millennium.

Korona czeska (EURCZK) zyskiwałą tymczasem 0,04% do 25,435 za euro.

Keep reading
Log in or sign up for a free TradingView account, and enjoy no holds barred access to global finance news, in real-time.