ReutersReuters

Firmy z Polski i Korei Płd. ocenią możliwość budowy elektrowni atomowej

ZE Pak ZEP, PGE PGE oraz Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) podpisali list intencyjny w sprawie współpracy przy realizacji projektu elektrowni jądrowej w Pątnowie, poinformowało w poniedziałek ministerstwo energii Korei Południowej.

Polska chce zredukować emisję dwutlenku węgla i stopniowo odjeść od wykorzystania węgla w produkcji energii. W piątek Warszawa poinformowała, że amerykańska firma Westinghouse Electric Co wybuduje pierwszą elektrownię atomową w Polsce.

ZE PAK, PGE i KHNP ocenią natomiast opłacalność budowy czterech reaktorów jądrowych o mocy 1.400 megawatów każdy z wykorzystaniem technologii południowokoreańskiej, podało Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii we wspólnym oświadczeniu z polskim Ministerstwem Aktywów Państwowych.

Firmy zamierzają przygotować wstępny plan rozwoju elektrowni jądrowej w Pątnowie do końca 2022 roku, poinformowały w komunikacie.

Także w poniedziałek wicepremier i minister aktywów państwowych Polski oraz minister handlu, przemysłu i energii Korei Południowej podpisali porozumienie, w którym deklarują dołożenie wszelkich starań mających na celu wsparcie dla projektu w Pątnowie.

Jeśli podpisana zostanie ostateczna umowa, będzie to "osiągnięcie poparte zdecydowaną determinacją i polityką koreańskiego rządu w zakresie eksportu elektrowni jądrowych" - powiedział minister handlu, przemysłu i energii Chang-Yang Lee.

"Z zadowoleniem przyjmujemy informację, że ZE PAK i PGE podjęły rozmowy z KHNP, co dodatkowo wzmocni relacje pomiędzy Polską a Koreą Południową" - powiedział wicepremier Jacek Sasin, cytowany w komunikacie.

Należący do Zygmunta Solorz ZE PAK produkuje energię głównie z węgla brunatnego, ale planuje zrezygnować z węgla do 2030 roku, a potem produkować energię wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

W trakcie wizyty w Korei Południowej Sasin rozmawiał również natemat wzmocnienia strategicznego partnerstwa obu państw w zakresie obronności, poinformował na Twitterze.

Login or create a forever free account to read this news