ReutersReuters

Dolar pod presją po Fed, uwaga kieruje się na ECB

W czwartek dolar pozostawał pod presją w stosunku do większości głównych walut, co pomogło funtowi szterlingowi osiągnąć najwyższy poziom od 11 miesięcy po tym, jak Fed zasygnalizował przerwę w cyklu zacieśniania polityki, a także przed ważnym posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego (ECB).

Rynki odczuwały również awersję do ryzyka w związku ze spadkiem akcji regionalnych banków amerykańskich, co wzmacniało rynkowe oczekiwania na obniżki stóp procentowych Fed w dalszej części roku.

Euro EURUSD ostatnio nieznacznie spadało do 1,1044 dolara, po wzroście o 0,57% w środę.

Funt był ostatnio stabilny na poziomie 1,2566 dolara GBPUSD, ale w czasie sesji w Azji osiągnął poziom 1,2595 dolara, najwyższy od czerwca 2022 roku, a frank szwajcarski osiągnął kurs 0,88215 za dolara, najsilniejszy od stycznia 2021 roku, po czym uległ osłabieniu. USDCHF

W ostatnich miesiącach Zmniejszający się dyferencjał stóp między USA a Europą w sytuacji, gdy rynki wyceniają większe podwyżki stóp w Europie niż w USA, wzmacniały europejskie waluty.

W środę Fed podniósł swoją referencyjną stopę procentową o ćwierć punktu procentowego, tak jak oczekiwano, ale usunął ze swego komunikatu zapis, że "przewiduje" dalsze podwyżki stóp.

"Jeśli okaże się, że jest to ostatnia podwyżka w cyklu, kolejnym ważnym pytaniem dla rynków walutowych będzie: jak długo stopy pozostaną na tych poziomach?" - napisali w raporcie analitycy HSBC.

Fed starał się chłodzić oczekiwania na obniżki stóp procentowych w tym roku, ale rynki i tak je wyceniają.

"Jeśli stanowisko Fed potwierdzi się w 2023 roku, utrudni to kontynuację spadków dolara w dalszej części roku" - ocenili analitycy.

Rynki pieniężne wyceniają obecnie nieco ponad 10% szans, że Fed zacznie obniżać stopy procentowe w czerwcu i spodziewają się obniżek stóp o około 80 punktów bazowych do końca roku. (FEDWATCH)

W czwartek swoją decyzję o stopach ogłosi Europejski Bank Centralny. Pozycjonowanie rynku zakłada wzrost kosztów kredytu o 25 punktów bazowych, choć nie wyklucza też wzrostu o 50 punktów.

Inwestorzy będą również uważnie śledzić komunikat ECB i konferencję prasową prezes Christine Lagarde w poszukiwaniu wskazówek dotyczących przyszłej ścieżki stóp procentowych, przy czym oczekuje się, że ECB nie zakończył cyklu zaostrzenia polityki monetarnej.

Oczekiwania, że Fed wkrótce będzie musiał zacząć łagodzić warunki monetarne, wspierały obawy przed zawirowaniami w sektorze bankowym, spotęgowane informacjami, że PacWest Bancorp (PACW.O) bada opcje strategiczne.

Pożyczkodawca z Los Angeles powiedział, że skontaktowało się z nim kilku potencjalnych partnerów i inwestorów.

"W Stanach Zjednoczonych istnieje wiele obaw związanych z sektorem bankowym i kryzysem kredytowym. To (...) dość szybko odbija się na gospodarce" – powiedział Jarrod Kerr, główny ekonomista Kiwibank.

"Myślę więc, że banki centralne, w tym Fed, są na szczytowym poziomie lub bardzo blisko szczytowego poziomu stóp procentowych" - dodał.

Ostrożne nastawienie do ryzyka sprawiło, że japoński jen – tradycyjnie uważany za bezpieczną przystań w czasach zawirowań na rynku – pozostawał mocny na poziomie 134,71 za dolara amerykańskiego.

Dolar spadł w środę o 1,4% w stosunku do jena, a wrażliwa na poziom dochodowości długu japońska waluta została wsparta przez spadek rentowności amerykańskich obligacji skarbowych.

Korona norweska chwilowo się osłabiła po podwyżce stóp o 25 punktów bazowych, co bylo zgodne z oczekiwaniami, ale następnie ponownie odbiła.

Dolar spadał o 0,4% do 10,715 koron, euro o 0,7% do 11817. USDNOK, EURNOK

Login or create a forever free account to read this news