ReutersReuters

Forint stabilizuje się po spadku, rynki oczekują luzowania polityki Banku Węgier

W poniedziałek forint umacniał się, stabilizując się po niedawnym spadku, ponieważ rynki obstawiają, że bank centralny Węgier może w tym tygodniu zacząć wycofywać się z ubiegłorocznych nadzwyczajnych podwyżek stóp procentowych.

Ekonomiści uważają, że Narodowy Bank Węgier prawdopodobnie obniży swoją jednodniową stopę depozytową – wprowadzoną w październiku ubiegłego roku, kiedy forint był na rekordowo niskim poziomie w stosunku do euro – o 100 punktów bazowych do 17%, wynika z ankiety Reutera.

Jednak spadek wartości forinta w ubiegłym tygodniu, gdy silny dolar amerykański ograniczył apetyt na waluty wschodzących, sprawił, że część uczestników rynku wciąż oczekuje, że bank może utrzymać się na stałym poziomie lub ograniczyć skalę luzowania.

Analitycy Goldman Sachs ocenili, że zakładając, że forint nie osłabi się mocniej przed wtorkowym posiedzeniem, węgierski bank centralny prawdopodobnie dokona obniżki o 100 punktów bazowych.

„Aby złagodzić ryzyko dalszego osłabienia HUF, spodziewamy się, że jakiejkolwiek obniżce stóp będzie prawdopodobnie towarzyszyła jastrzębia komunikacja” – uważają analitycy Goldman Sachs.

Koło południa forint EURHUF zwyżkował o 0,1% do 375,30 za euro i był o około 2% poniżej najwyższego poziomu od ponad roku wynoszącego 368, osiągniętego w zeszłym tygodniu.

„Trwa gra na przeczekanie, jak w ostatnich pięciu minutach meczu piłki nożnej” – powiedział jeden z dealerów walutowych z Budapesztu, dodając, że bank może zdecydować się na mniejszą obniżkę lub całkowity brak ruchu.

„(Amerykański) Fed nie wykluczył kolejnej podwyżki stóp procentowych, najlepiej więc będzie poczekać, aż zakończą podwyżki” - dodał.

The Hungarian forint has gained over 15% since hitting record lows in 2022.
Thomson ReutersForint

Tymczasem złoty EURPLN zyskiwał 0,4% po tym, jak w zeszłym tygodniu odnotował pierwszą tygodniową stratę od marca.

Poniedziałkowe dane pokazały, że produkcja polskiego przemysłu spadła w kwietniu trzeci miesiąc z rzędu, podczas gdy płace w sektorze przedsiębiorstw nadal rosły w dwucyfrowym tempie na napiętym rynku pracy.

Inwestorzy analizowali wskazówki dotyczące tempa obniżek stóp procentowych, które mogą nastąpić w tym roku po ostrych cyklach podwyżek stóp procentowych w latach 2021-22.

Prezes Narodowego Banku Polskiego powiedział, że ma nadzieję, że jeszcze w tym roku będzie można zacząć analizować obniżki stóp.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) musi być nadal skoncentrowana na walce z inflacją i dlatego stopy procentowe powinny pozostać na obecnym poziomie. Nie jest to czas na rozpoczynanie dyskusji o luzowaniu polityki monetarnej, powiedział zaś członek RPP Henryk Wnorowski.

W Czechach rynki wyceniają obniżki stóp jeszcze w tym roku, chociaż decydenci byli blisko dokonania kolejnej podwyżki stóp procentowych na swoim ostatnim posiedzeniu.

Korona czeska EURCZK rosła o ćwierć procenta do 23,685 za euro.

Login or create a forever free account to read this news