Caghkan
Long

XAUUSD - 15M (12/10/2013)

FX:XAUUSD   Gold/U.S. Dollar
273 4 1
On friday (11th of October, 2013), before US market opened XAUUSD             went down by breaking downward trend. After that it tried to go up, but it had just arrived the trend before end of the day. It is in trend now, but I think XAUUSD             might want to go up a little bit. Firstly, it may test $1275 and if it breaks it, it may try to test $1280 and around. It might go up for a few days after starting new week, then it might be floating. Thus, my market direction prediction is long until the middle of the week.

Risk Warning: Any information, report, research result, analysis, idea, opinion and recommendation that I share is for the purpose of providing general information. Therefore, in the event of an error or lack of information, any pecuniary and/or moral damage and/or damages that may be incurred by third parties, resulting from reliance             upon the aforementioned information, cannot be held in no case liable for damages of any kind.Cuma günü (11 Ekim 2013) Amerika piyasası açılmadan önce XAUUSD             (Altın) düşüş kaydederek düşüş trendini kırdı. Ardından yükselmeye çalıştı ama gün sonundan hemen önce trende ancak ulaşabildi. Şimdi trendde, fakat tahminimce biraz yukarıya doğru gitmek isteyebilir. İlk önce $1275 seviyesini test edebilir ve             eğer bu seviyeyi kırarsa, $1280 seviyesi ve             civarlarını test edebilir. Yeni haftanın ilk birkaç günü yukarı yönlü hareketler yapabilir ve             sonra biraz dalgalanma seyredilebilir. Bu yüzden, hafta ortasına kadar XAUUSD'de yükseliş gözlenebilir diye düşünmekteyim.

Risk Uyarısı: Paylasacağım her türlü¸ bilgi, rapor, araştırma sonuçları, analizler, fikirler, görüş ve             tavsiyeler genel anlamda bilgi vermek amaçlıdır. Bu nedenle bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve             her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabilecegi her türlü zararlardan dolayı sorumlu tutulamam.
Ideas Scripts Chart
United States
United Kingdom
India
España
France
Italia
Brasil
Россия
Türkiye
日本
한국
Home Stock Screener Economic Calendar How It Works Chart Features House Rules Moderators For the WEB Widgets Stock Charting Library Priority Support Feature Request Blog & News FAQ Help & Wiki Twitter
Private Messages Chat Ideas Published Followers Following Priority Support Public Profile Profile Settings Account and Billing Sign Out