Alarm Düzenleme Oluşturma ve Yönetme

From TradingView Wiki
Jump to: navigation, search
Language: English  • Deutsch • Español • Français • Bahasa Indonesia • Italiano • 日本語 • 한국어 • Polski • Português • Русский • Türkçe

AÇIKLAMA

TradingView alarmları özel koşullar gerçekleştiğinde size anında iletilen uyarılardır.Örneğin, "GARAN hissesi 11 TL'yi aştığında uyar". Tüm kullanıcılar görsel açılan penceler, sesli sinyaller, e-posta uyarıları ve e-posta'dan sms'e uyarılarını alabilirler. Premium tarife kullanıcıları ilave olarak server tarafından doğrudan cep telefonlarına gönderilen gerçek zamanlı SMS uyarıları da alabilirler.

Aşağıda Chris Moody tarafından hazırlanmış yeni alarmlarla ilgili önemli bilgileri içeren videoyu izleyebilirsiniz(HD çözünürlük için tam ekran kullanın).

1.

2.

Alarm menüsü sağ taraftaki panelde bulunur. Menüyü açıp grafiğe gidin ve ilk alarmınızı oluşturun:

Alerts panel close.png

Alarm Oluşturma

Alarm oluşturmak için birçok yöntem bulunur:

1. Üst araç çubuğundaki düğmesi:
Top toolbar alert.png


2. 'Alarm Yönetici Penceresindeki düğme':
Manager window alert.png


3. Sağ tıklama menüsü seçeneği:
Right click alert.png


4. Çizim panelindeki düğme:
Drawing panel alert.png


5. Çizim nesnesinin özellikler sekmesi menüsü:
Properties window alert.png


6. The "plus" button next to current price on price scale:
Plus button alert.png


7. Grafik başlığındaki düğme:
Idea alert.png

Alarmlar veri serileri, indikatör çizimleri ve çizim nesneleri için de oluşturulabilir. Veri serileri üzerindeki alarmlar zaman aralıklarına bağımlı olmayıp , çalışmalar için olan alarmlar zaman aralıklarına bağlıdır çünkü indikatörler hesaplanırken hesaba katılırlar.

NOT! Eğer alarm oluşturulduktan sonra indikatör parametreleri değiştirilirse, alarm önceki parametrelere göre çalışacaktır.

Aşağıdaki video'da Chris Moody alarmlar için veri serisi olmayan çalışmalar üzerinde özel komutların nasıl oluşturulacağını öğretmektedir.

Alarm Fonksiyonları

Bir alarm oluşturulduğunda aşağıdaki seçenekler kullanılabilir:

- Tetiklenme Koşulu, alarımın ne zaman oluşacağını belirler.
- Frekans - bununla alarmın bir veya daha fazla sayıda gösterileceği belirlenir.
- Zamanlayıcı otomatik olarak alarmı durdurur. Zamanlayıcı süre sonuna ulaşıldığında alarm otomatik olarak kapatılır.
- Ses - "Sesi Dinle" kutusundan kontrol ederek alarm tetiklendiğinde çalacak sesi seçmeye yarar.
- Mesaj alarm tetiklendiğinde gösterilecek mesajı belirler.

Çizimler için Alarmlar

Aşağıdaki çizimler için alarmlar kullanılabilir:
Alert for drawings.png

Alarmları buradan ayarlayın:
-Çizim ayarları paneli:
Alert on drawings panel.png
-Çizim özellikleri:
Alert in the drawing propertie.png
-Çizim üzerinde sağ tıklama:
Alert in the right-click menu.png

Eğer bir çizimde tanımlı aktif bir alarm varsa, çizim yanında bir ikon görünür (çizimle aynı renkte).
Active alert.png

Eğer alarm aktif değilse ikon gri renkli olacaktır.
Inactive alert.png

Eğer çizim değiştiyse alarm otomatik olarak ayarlanacaktır.

Not: Çizim alarmları indikatör alarmları gibi çizimlerin çözünürlüğüne bağlıdır.

ALARM TİPLERİ

Kesişme

En basit ve sıkça kullanılan alarmdır. Temelde , “Fiyat X değerine geldiğinde beni uyar” demektir. “Kesişme” alarmı, alarm kurulduğunda belirtilen değerle fiyat kesiştiğinde tetiklenir, (hangi yönde kesiştiğinin önemi yoktur).

Kullanım örneği: "GARAN fiyatı 1 TL arttığında haberim olsun". Yapabileceğiniz birkaç şey var. GARAN grafiğini açın ve Alarm menüsüne gidin. Fiyat penceresinde mevcut fiyat otomatik olarak görünecektir (şu an 10.40). Kesişme seçeneğini seçin ve elle 11.40 değerini yazın. Bu kadar!

Alternatif olarak, grafikte 11.40 seviyesinde sağ tıklayın ve Alarm Ekle seçeneğini seçin 11.40 fiyatı otomatik olarak belirlenecektir.

Aşağı / Yukarı Kesme

Kesişme alarmının daha özel bir versiyonudur. Belirlediğiniz seviye ile fiyat yukarı ya da aşağı yönde kesiştiğinde tetiklenir.

Kullanım örneği: "GARAN şu an 10.40 TL seviyesinde. Aşağı ineceğini ve sonra tekrar 10.0 TL seviyesine çıkacağını düşünüyorum.Yukarı yönlü bir trend olduğu için bu seviyeden almayı düşünüyorum. GARAN 10.0 TL'yi yukarı kestiğinde bilmek istiyorum." GARAN için bir çizim penceresi açın ve Yukarı Kesme alarmı oluşturup 10 TL olarak seviyeyi belirtin.

Büyüktür / Küçüktür

Bu alarm belirlenen seviyeye tam eriştiğinde değil, o seviyenin altına ya da üstüne çıktığında tetiklenir.

"Büyüktür" alarmı fiyat serileri alarmda kurulan seviyenin üzerine çıktığında tetiklenirken benzer şekilde "Küçüktür" alarmı belirlenen seviyenin altında indiğinde tetiklenir.

Kullanım örneği: "GARAN şimdi 10.40 TL ve psikolojik olarak zor bir seviye olan 12 TL'ye yaklaşıyor. GARAN hissesi birkaç kez bu seviyeye dokunduktan sonra yükselmeye devam edeceğini düşünüyorum. Bu nedenle 12 TL direncini aştığında bilmek istiyorum." GARAN hissesi için grafiği açın ve 12 TL seviyesine Büyüktür alarmı kurun, 12 TL'yi aştığında alarm alacaksınız.

Kanal Girişi / Çıkışı

Kanallar belirli fiyat seviyeleri arasında tanımlanan sınırlardır. Kanallar tipik olarak bir hissenin rastgele volatile fiyatlarını tanımlar ve kanal sınırları dışına taşma belirgin ya da sıradan olmayan bir fiyat hareketi olarak değerlendirilir.

"Kanal Girişi" alarmı fiyat serilerinin tanımlama esnasında belirlenen kanala girişinde tetiklenir. "Kanal Çıkışı", mantıksal olarak kanaldan çıkıldığında tetiklenir.

Kanal sınırları seriler veya seviyeler (veya bunların kombinasyonu) olarak belirlenebilir. Bu alarmlar bir önceki çubuğun kanala göre pozisyonuna göre bizi uyarır.

Kullanım örneği: "Tarihsel fiyatlar grafiğne bakarak, GARAN fiyatlarının her temettü zamanında kabaca 2 TL civarında dalgalandığı ve sonrasında tekrar yükseldiği görülüyor. Bugün 10.40 TL. Bir sonraki temettü zamanı geliyor ve şu anki değerinden +2 TL veya -2 TL değişmesi durumunda haberdar olmak istiyorum".

Kanal Çıkışı alarmı kurup mevcut seviyeye göre +2 ve -2 TL kanal tanımlaması yaptığınızda dalgalanma oluşursa bir alarm alırsınız.

Kanal İçi / Dışı

"Kanal İçi" alarmı fiyat serileri kanal içinde olduğunda ve "Kanal Dışı" alarmı fiyat serileri kanal dışında olduğunda tetiklenir. Parametreler alarm tanımlanırken belirtilmelidir.

Bu alarmlar, Kanal Girişi/Çıkışı alarmlarından farklı olarak , bir önceki çubuğun kanala göre pozisyonunu dikkate almaz.

Kullanım örneği: Kanal Girişi/Çıkışına çok benzer şekilde çalışıp onuna yerine fiyat değerinin tanımlanan kanalın içinde ya da dışında olduğu konusunda bilgi verir.

Yukarı / Aşağı Hareket

Bu alarm Aşağı / Yukarı Kesme alarmının bir parametre ilave edilmiş halidir - zaman. Belirli bir zamanda (örn. çubuk) hisse X TL yukarı giderse beni uyar gibi bir alarm tanımlayabilirsiniz.

"Yukarı Hareket" alarmı ayarladığınız belirli bir değer kadar fiyat yukarı haraket ettiğinde tetiklenir (tanımlanmış belirli sayıda çubuk süresi boyunca). "Aşağı Hareket" alarmı da aynı işi yapar fakat fiyat aşağı gittiği zaman.

Kullanım örneği: "GARAN hissesi önümüzdeki 4 gün içinde 1 TL yukarı giderse haberim olsun, sonrasıyla ilgilenmiyorum." GARAN hissesini bir grafikte açın, her bir çubuğu 1 gün olarak ayarlayın. Alarm menüsünü açtığınızda mevcut fiyat ilgili kutuda görünecek (şu an 10.40 TL). Yukarı Hareket'i seçin ve elle 11.40 TL'ye ayarlayın ve süreyi 4 çubuk olarak seçin (zaman aralığını gün olarak seçtiğiniz ve 4 gün içinde aradığınız için). Hepsi bu kadar!

Yukarı / Aşağı Hareket %

"Yukarı Hareket %" yukarıdaki ile aynıdır fakat yüzde olarak takip eder. Alarmda ayarladığınız oran kadar artış olduğunda tetiklenecektir. "Belirlenen sayıdaki çubuk kadar. Aşağı Hareket alarmı ise ayarlanan oran kadar düştüğü zaman tetiklenecektir.

Kullanım örneği: Yukarı / Aşağı hareketle yüzde olması dışında aynıdır. Hedef değeri kendiniz hesaplamanız gerekmez basitçe %10 artınca diye seçim yapabilirsiniz örneğin. Mevcut fiyat 10.40 ise hedef otomatik olarak 10.40 x 1.1 = 11.44 olarak belirlenecektir.

Özel Alarm Koşulları

Pine çalışmalarında özel alarm koşulları tanımlayabilirsiniz. Daha fazla bilgiyi buradan okuyun: https://www.tradingview.com/wiki/Alerts_in_pine

ALARM YÖNETİMİ

Alarm Yönetimi ile alarmlarınızı görebilir ve düzenleyebilirsiniz.
Manage alerts.png


Memnuniyetiniz için alarm sıralama fonksiyonu eklenmiştir.
Alerts sorting.png


Listedeki kontrol tuşları ile alarmları durdurma, bekletme, düzenleme veya silme yapabilirsiniz.
Control keys.png


'Alarm düzenleme menüsünü açmak için Çift tıklatın'.
İmleci durum kutucuğuna getirin ve alarmın durma sebebini görün:
- aktif bir alarm yeşil nokta olarak görünür ve "Aktif" durumdadır.
- "tek seferlik" tetiklenmiş bir alarm turuncu bir noktadır ve durumu "Tetiklenmiş ve Aktif Değil" olarak görünür.
- elle durdurulmuş ya da süresi dolmuş bir alarm kırmızı nokta olarak görünür ve durum bilgisi "Elle Durdurulmuş" ya da "Süresi Dolmuş" olacaktır.
Status.png


Grafik kitabesindeki Widget bu çözünürlükte bu sembol için kaç tane alarm tanımlandığını gösterir.
Alert Widget.png


Alarm tanımlandıktan sonra grafik üzerinde seviye belirten işaret (hareketli alarmlar hariç) görünecektir. İmleci işaretin üzerine getirdiğinizde açıklamasını görebileceğiniz bir pencere açılacaktır.
Alert mark.png

Alarm düzenleme menüsünü açmak için işaret üzerine çift tıklatın. Uzatılmış bir alarm çizgisi eklemek ya da silmek için işaret üzerine sağ tıklatın. Alarm etiketini sürükleyerek de alarmı basitçe düzenleyebilirsiniz. Grafik üzerinde istenen yere götürün, düzenleme penceresinde otomatik olarak yeni değer uygulanacaktır. Alarm tetiklendiğinde, ilgili etiket grafik üzerinde kırpışacaktır.

Tüm tetiklenmiş alarmlar "Alarm Günlüğü" sayfasına eklenecektir ve istediğiniz zaman geçmiş bilgilere erişebilirsiniz.