July 6, 2020

Hafif Grafikler 3.0 ‘ı Duyuruyoruz

Hafif Grafikler 3.0‘ı piyasaya sürmekten heyecan duyuyoruz. Aynı anda iki fiyat ölçeğine sahip olma, görünür verilerin solundan/sağından çubuk sayısını belirleme, kendi tarih biçiminizi kullanma, otomatik ölçek aralığını geçersiz kılma ve çok daha fazlasını yapma özelliğini ekledik. Bu yayında, bu güncellemelerin her birinde size yol göstereceğiz ve Hafif Grafiklerin en yeni sürümünü kullanmaya nasıl başlayacağınızı göstereceğiz.

Değişiklikler

Her şeyden önce, bu kütüphane bazı önemli değişikliklere sahip büyük bir sürümüdür:

  • Her iki yöntem subscribeVisibleTimeRangeChange ve unsubscribeVisibleTimeRangeChange, ChartApi’den TimeScaleApi’ye taşındı;
  • 3.0 sürümümüzle, diziyi yerleştirmek istediğiniz fiyat eksenini belirleyebilirsiniz. Seriyi fiyat ölçekleri arasında taşımak için de aynı şey geçerli.

Sorunsuz bir şekilde geçiş yapmanıza yardımcı olacak kapsamlı bir kılavuzla değişiklikler belgesimize bakın.

İki fiyat skalası

İlk herkese açık sürümümüzden bu yana, kütüphane aynı anda (soldan veya sağdan) yalnızca bir fiyat ölçeği gösterebiliyordu. 3.0 sürümü ile, aynı anda en fazla iki fiyat ölçeği gösterebilirsiniz. Bu, grafiğe iki farklı seri ekleyebileceğiniz, farklı fiyat ölçeklerine (biri solda, diğeri sağda) koyabileceğiniz ve her ikisinin de görünür olacağı anlamına gelir. Ayrıca, bir yer paylaşımı olsa bile aynı fiyat ölçeğine birkaç dizi koyabilirsiniz. Böylece, her çıktıyı ayrı bir seri olarak yapabileceğiniz ve hepsini aynı fiyat ölçeğine koyabileceğiniz çeşitli çıktılarla kendi çalışmanızı oluşturun, böylece birlikte ölçeklendirilirler.

Sayma çubukları ve çubuk görünürlüğü

Bir uygulama geliştirdiğinizi ve bir kullanıcı geçmişte sola kaydırdığında (burada görüntülenebilir) sürekli veri yüklemesi yapmanız gerektiğini varsayalım. Bu, grafik çözümleri için oldukça basit bir özelliktir.

Kitaplığın 3.0 sürümünde bu özellikle ilgili birçok iyileştirme vardır. Örneğin, artık bir dizinin kaç görünür çubuğunun olduğu hakkında sol görünür çubuğun solundan veya sağ görünür çubuğun sağından bilgi alabilirsiniz. Artık tahminler yapabilir ve ileriye yeni çubuklar yükleyebilirsiniz, böylece kullanıcılar herhangi bir “donma” veya yükleme gecikmesi görmez. Örneğin, kullanıcı sola kaydırdığında ek çubuklar yüklemeye başladığınızı varsayalım, böylece grafikte geçmişte yalnızca 50-100 çubuk kaldı.

Ayrıca, API, çeşitli grafikler arasındaki görünür aralıkları (örneğin, TradingView’in çoklu çizelgesinde görüldüğü gibi) sorunsuz bir şekilde senkronize etmek için de uygulanabilir. Bir grafik taşındığında, diğerleri de taşınır.

Tarih biçimleri

Önceden, mevcut tarih biçimlerinin sabit kodlu bir listesine (toplam 19 biçim) sahiptik, bu nedenle gereksinimlerinize daha uygun kendi biçiminizi özelleştiremiyor ve kullanamıyordunuz.

3.0’da bunu değiştirdik ve herhangi bir özel dizeyi tarih biçimi olarak kullanmanıza izin verdik. Örneğin, mevsimsel grafikler için uygun olan “yyyy-dd” ve hatta “yyyy” kullanabilirsiniz.

Özel bir biçim, daha sonra karşılık gelen tarih değerleriyle değiştireceğimiz herhangi bir sayıda tarih yer tutucusu içeren herhangi bir dize olabilir:

  • “yyyy” – tüm yıl (ör. 2020)
  • “yy” – kısa yıl (ör. 20)
  • MMMM – uzun ay (örneğin Temmuz)
  • MMM – kısa ay (ör. Şub)
  • `MM` – sayısal (gerekirse önde sıfır ile) ay (örneğin 03)
  • “gg” – ayın günü (gerekirse önde gelen sıfır ile) (ör. 15)

Geçersiz fiyat serisi

Varsayılan olarak kütüphane, otomatik ölçek modundayken fiyat aralığını hesaplamak için grafikteki tüm görünür verileri kullanır. Ancak, bir şekilde değiştirmek isterseniz, örneğin, dizinin negatif değerlere sahip olmaması gerektiğinden eminseniz, fiyat aralığını, negatif ve kütüphane buna göre fiyat aralığını benimseyecektir.

Seri işaretleyiciye metin ekleyebilme

Seri işaretçileri, bir grafiğin UX’sini geliştirmek için kullanışlıdır. Bir dizinin çubuklarının yanında işaretçiler (yani oklar, daire veya kare) göstermenize olanak tanır. Kütüphanenin yeni sürümümüzde, her işaretçi için bir imza veya metin belirterek altyazı ve notlar eklemenize izin verebilirsiniz.

Zamanı bir koordinat haline getirmek veya tam tersini yapmak için API

Bazen, grafik üzerinde belirli bir zamanda kütüphanenin üstüne bir ipucu veya metin yerleştirmek gerekir. 3.0 sürümümüzde, temelde API’nın ekran koordinatını ayarlamasını sağlayarak X koordinatına ve tam tersi olarak zamanı dönüştürme yeteneğini ekledik. Ayrıca, artık görünür fiyat ölçeğinin (sol veya sağ) genişliğini elde edebilirsiniz. Bu, örneğin, sol fiyat ölçeği görüntülendiyse ve grafik içinde tam bir koordinat almanız gerektiğinde yararlı olabilir.

Fiyat ölçeği onay işaretlerini gizleme özelliği

Fiyat ölçeğindeki onay işaretleri, bazen eksi işareti gibi göründükleri için bazen kafa karıştırıcı görünebilir. Ancak, artık bu sembolü devre dışı bırakarak kütüphanenin ekranlarını durdurmasına neden olabilirsiniz. Bu, alanı temizlemeyi tercih ederseniz grafiğinizi dolduran kafa karıştırıcı semboller anlamına gelmez.

Daha fazla özellik, daha küçük paket

“Hafif” anlamlarından biri boyut anlamına gelir. Kütüphanenin ilk versiyonu min.gz cinsinden ~ 43.7KB idi. O zamandan beri, birçok yeni özellik ekledik ve boyutun bu eklemelerin büyümesini taklit ettiğini düşünebilirsiniz, ancak bu yanlış olur.

Bu sürümde, size daha küçük bir paket boyutu sunmamıza olanak tanıyan kitaplığın boyutunu azaltmak için çeşitli teknikler uyguladık. Bu nedenle, kütüphanenin 3.0 sürümü min.gz cinsinden 42.4KB’dir, öncekinden daha da küçüktür, ancak eklenen özellik ve araçlarla dolu.

Burada kullandığımız tekniklerin hafif grafiklere özgü olmadığını unutmayın. Yani bunları projelerinizde de kullanabilirsiniz. İşlemimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, kütüphanede boyut küçültmeyi vurgulayan aşağıdaki GH#436 ve GH#432‘yi kontrol edin. Testlerimiz, bu tekniklerin bir paketin boyutunu, sıkıştırılmamış formda minimize edilmiş % 30’a kadar ve min.gz’de % 10’a kadar azaltabileceğini göstermiştir.

Topluluğumuza özel teşekkürler

TradingView bir yatırımcı, işlem yapıcı ve programcı topluluğudur. Bu sürümde yardımcı olan tüm katılımcılarımıza teşekkür etmek istiyoruz:

Size gösterecek daha çok şeyimiz var

Bu yazı ile yalnızca Hafif Grafikler 3.0’daki yeniliklerle ilgili yüzeyi çizdik. Değişikliklerin tam listesini görmek için daha fazla bilgi ve bilgi için Github notlarımıza göz atmanızı öneririz. Hafif Grafiklerin size nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz lütfen Grafik Kütüphanemizi ziyaret edin.

Bu güncellemeden memnun kaldığınızı umarız. Her zaman olduğu gibi, lütfen yorumlarınızı, önerilerinizi ve geri bildirimlerinizi göndermeye devam edin. Sizin için inşa etmek bizim için bir zevktir.

Look first / Then leap

Grafiği Açın