July 3, 2020
Yeni ‘Resolution’ Parametresi Çoklu Zaman Dilimi Analizini Kolaylaştırıyor

Çoklu zaman aralığı analizi (MTF), yatırımcıların aynı senedi/göstergeyi grafiğinkinden daha yüksek bir zaman aralığı kullanarak görüntüleyebildikleri bir işlemdir; örneğin, yalnızca iki tıklamayla bir saatlik bir grafikte günlük hareketli ortalama görüntüleme. Bu, yatırımcılar tarafından grafiğin fiyat hareketini uzun vadeli eğilim bağlamında konumlandırmak için kullanılır.

TradingView, özel grafik aralıkları, çoklu grafik düzeni ve en önemlisi, diğer işaretçilerden veya zaman çerçevelerinden veri talep etmenizi sağlayan Pine’daki `security` işlevi sayesinde MTF’ye her zaman ince ayar yapılmıştır. Pine Kamu Kitaplığı, `güvenlik ‘kullanarak düzinelerce mükemmel MTF komut dosyası örneği bulabilirsiniz. Hatta bu yazının sonunda bunlardan birkaçını bulacaksınız.

Bu en son güncellemeyle, yerleşik göstergelerimizin çoğuna MTF işlevselliği ekledik. Artık yeni “Resolution” açılır menüsünü kullanarak herhangi bir göstergenin zaman aralığını Girişler’de yalnızca iki tıklama ile değiştirebilirsiniz. Bu, yatırımcılara birçok yeni olasılık sunuyor.

Pine coders, yerleşik göstergelerimizde kullandığımız aynı “çözünürlük” parametresini kendi komut dosyalarında kullanabilir. Basitçe bir komut dosyasının ‘study‘ bildirim ifadesine ekleyerek, kodlayıcılar artık komut dosyalarına MTF işlevselliği eklemenin ve kullanıcıların göstergenin çalışmasını istedikleri zaman aralığına karar vermelerinin kolay bir yoluna sahipler.

“Resolution” parametresinin varsayılan değeri, açılır listedeki değerlere karşılık gelen çözünürlük dizelerinden herhangi biri olabilir ve boş dize (“”), grafiğin çözünürlüğünü temsil eder. Parametrenin kullanılması komut dosyanızın Girişlerine otomatik olarak bir “Resolution” girdi alanı ekleyecektir.

Örneğin, 5d çözünürlüğe sahip bir grafik kullanmak istediğiniz, ancak 1G çözünürlüğe dayalı bir Hareketli Ortalama göstermesini istediğinizi varsayalım. Önceden, `security` işlevini kullanarak bunu yapabilirsiniz:

//@version=4
study(title="Moving Average", shorttitle="MA with security", overlay=true)
len = input(9, minval=1, title="Length")
src = input(close, title="Source")
out = sma(src, len)
res = input(title="Resolution", type=input.resolution, defval="1D")
s1 = security(syminfo.tickerid, res, out, gaps=true)
plot(s1, color=color.red)

Bununla birlikte, şimdi, aşağıda gösterildiği gibi, `study` çağrınıza  `resolution=”D”`yi eklemeniz gerekir:

//@version=4
study(title="Moving Average", shorttitle="MA with resolution", overlay=true, resolution="D")
len = input(9, minval=1, title="Length")
src = input(close, title="Source")
offset = input(title="Offset", type=input.integer, defval=0, minval=-500, maxval=500)
out = sma(src, len)
plot(out, color=color.blue, title="MA", offset=offset)

Yeni `Resolution` parametresi, nispeten basit komut dosyalarına MTF işlevselliği eklemek için kolay bir yol sağlar. Daha karmaşık Pine komut dosyalarının, daha yüksek zaman aralığı bilgileri kullanarak gelişmiş hesaplamalar uygulamak için yine de `güvenlik’e ihtiyacı olacaktır.

“Çözünürlük” parametresinin görünmesi için göstergeyi yeniden uygulamanız gerektiğini lütfen unutmayın.

Halk Kütüphanesi’nden MTF komut dosyalarına örnekler:

Volatility Stop MTF

5 MAs w. alerts

Supertrend MTF Heikin Ashi

[RS]Multiple Time Frame Relative Strength Index

MTF Selection Framework – PineCoders FAQ

How to avoid repainting when using security() – PineCoders FAQ

Bu güncellemenin ve bu kaynakların sizin için yararlı olacağını umuyoruz. Lütfen yorumlarınızı, geri bildirimlerinizi ve isteklerinizi göndermeye devam edin. Sizden haber almayı seviyoruz ve çevrimiçi topluluğumuz için bir şeyler yapmak istiyoruz.

Sağlıcakla,

TradingView Pine Ekibi

Piyasaları takip etmenin en hızlı yolu

Grafiği Açın