December 24, 2019
VWAP ‘yi geliştirme

VWAP göstergesini günlük, haftalık ve aylık (DWM) dahil olmak üzere birden fazla zaman aralığında kullanılabilir hale getirerek geliştirdik. Bu, VWAP’ın evriminde büyük bir adımdır.

VWAP’ın Hacim Ağırlıklı Ortalama Fiyatı demek olduğunu ve bir varlığın hacmine göre ağırlıklandırılmış ortalama fiyatını gösterdiğini hatırlayın. Bu, daha fazla hacimli fiyat seviyelerinin, daha az hacimli fiyat seviyelerinden daha önemli olduğu anlamına gelir. VWAP hesaplaması ve özellikleri hakkında daha fazla bilgiyi yardım merkezimizde bulabilirsiniz.

Önceden, VWAP göstergemiz yalnızca gün içi zaman aralıklarında, yani saat, dakika veya saniye olarak hesaplanırdı. Bu bir sınırlamadır, bu sebeple onu geliştirmek için yola çıktık. Sorun, gösterge hesaplama döneminin gün içi işlem seansına eşit olması ve DWM aralıklarında hesaplamayı imkansız hale getirmesiydi.

Bu sınırlamaların giderildiğini duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. VWAP artık bir seansta veya herhangi bir zaman aralığında kullanılabilir: Hafta, Ay, Yıl, On Yıl veya Yüzyıl. Örneğin, hesaplama dönemi olarak Ay’ı seçerseniz, VWAP formülündeki değerlerin toplamı her ayın ilk işlem gününden başlayarak hacmi hesaplar.

Gelecekte, Pine Script’teki yerleşik VWAP göstergesine yeni girişler ekleyeceğiz. Lütfen görüşlerinizi ve önerilerinizi göndermeye devam edin. TradingView üyesi olduğunuz için teşekkürler!

The fastest way to follow markets

Launch Chart